charmsara

charmsara

charmsara

charmsara

charmsara

۱۸ مطلب در تیر ۱۳۹۷ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

از مجموعه فاکتورهای انتخاب خرید یک کالای چرم طبیعی، مثل کیف چرم، اکسسوری چرم یا پوشیدنی های دیگر، شاید کیفیت و ماندگاری مهمترین عامل باشد.اما در هنگام خرید موارد مهم دیگری نیز هستند که توجه به آنها در انتخاب درست مهم است، سعی می کنیم در چند بند مهم، به بررسی موارد دیگری بپردازیم که در انتخاب چرم تاثیر گذار هستند.

مبلغی که می خواهید برای خرید کالای چرم طبیعی بپردازید

پیش از این در مقالات محصولات چرمی، هدایایی ماندگار و نفیس و کیف‌ چرم طبیعی ، پدیده همیشگی مد و استایل به شما گفتیم که قیمت بالای محصولات چرم طبیعی نه تنها ولخرجی نیست، بلکه در دراز مدت نوعی صرفه جویی حساب می شود.

خب، در مرحله‎ ی اول انتخاب چرم طبیعی، با توجه به قیمت ظاهری نسبتا بالای محصولات چرمی باید به بودجه خود توجه کنید. همانطور که می دانید روند پر هزینه و دشواری طی می شود تا پوست به چرم تبدیل شود. ماه‎ها زمان لازم است تا صنعت‎گران بتوانند قطعه‎ای چرم با کیفیت و اصیل را تولید کنند و از آن یک کیف دوشی، کیف اداری، یا کیف پول زیبا بدوزند.اما…

اما خوشبختانه خرید یک کالای چرم با کیفیت با وجود قیمت بالای آن، بسیار مقرون به صرفه است! چرا که کالای چرمی شما در صورت رسیدگی کافی و نگه داری مناسب می‎تواند برای مدتی طولانی و گاهی برای یک عمر همراه شما باشد. چرم طبیعی اصل و با کیفیت، با گذشت زمان زیبایی خود را از دست نداده و اغلب، زیباتر و شیک‎ تر و شخصی سازی شده تر جلوه خواهد کرد.

اما درمقابل گزینه ‎ی دوم این است که بهای اندکی بپردازید و کالای چرم مصنوعی و ارزان‎تری بخرید. در این صورت، بهتر است که سطح انتظار خود را خیلی خیلی پائین بیاورید. قطع و برش چرم مصنوعی بزرگ‎تر از چرم طبیعی است. چرا که چرم طبیعی از پوست بدن حیوانات مرده ساخته می‎شود و این پوست‎ها از نظر ابعاد دارای محدودیت‎هایی هستند. از طرف دیگر، با وجود تمام تلاش‎های صنعت‎گرانی که به تولید چرم مصنوعی مشغول هستند، این نوع چرم، هوا را از خود عبور نداده و به اصطلاح نفس نمی‎کشد. ساختار مصنوعی و استفاده‎ی بسیار زیاد از مشتقات نفتی از ویژگی‎های دیگر چرم مصنوعی هستند. توجه داشته باشید که چرم مصنوعی غالباً به صورت عمده و در خطوط تولید عریض و طویلی ساخته می شوند. همین موضوع، موجب می‎ شود که کالای ساخته شده از چرم مصنوعی به هیچ عنوان منحصر به فرد نباشد و در تیراژی بالا تولید شود. در صورتی که هر قطعه چرم طبیعی از یک طاقه پوست منحصر به فرد به دست آمده و در طرح و رنگ، ویژگی‎های خاص و تکرار نشدنی خود را دارد. با این وجود، بهتر است بدانید که رسیدگی و نگه داری از چرم مصنوعی به مراتب ساده‎تر از چرم طبیعی است و به سادگی تمیز می‎شود.

کالای چرم طبیعی و نکاتی که در انتخاب آن باید بدانیم

محصولات چرم طبیعی، یک عمر با شما می مانند، اما مراقبت ویژه می خواهند!

پس از اینکه با خودتان دو دوتا چهارتای مالی کردید، لازم است با خودتان کنار بیایید و ببینید آیا می توانید به موقع و با جدیت از کالای چرمی خود به صورت مداوم مراقبت کنید؟ چرا که کالای چرم طبیعی نیاز به رسیدگی دوره ای دارد. خریدن یک کالای چرمی درست مثل خریدن یک حیوان خانگی است. در واقع برای این که چرم شما ظاهر و کیفیت خود را حفظ کند، لازم است به طور مستمر به آن رسیدگی شود. این رسیدگی، شامل تمیز کردن به موقع، واکس زدن و نگه داری در مکانی مناسب است. اگر درباره‎ی نوع چرم و نوع واکس مناسب آن اطلاعات کافی ندارید با تولید کننده یا فروشنده‎ی چرم مشورت کنید و یا به وبلاگ‎ها و وب سایت‎هایی که در این زمینه اطلاع رسانی می کنند مراجعه نمائید. خلاصه این که مراقبت صحیح و به موقع موجب می‎شود کالای چرمی شما زیبایی و اصالت خود را حفظ کند و دارای عمری طولانی و مفید باشد.

مهم است کالای چرم را در چه شرایطی به کار می برید

بهتر است قبل از خرید یک کالای چرم تصمیم بگیرید که کاربرد آن برای شما چیست و در چه مواقعی از آن استفاده خواهید کرد؟ آیا بیش‎تر اوقات در منزل یا مکان‎های سرپوشیده قرار خواهد داشت یا ار آن در طبیعت و به هنگام کوهنوردی استفاده می کنید؟ آیا کالای چرمی خود را در هنگام بارش برف و باران به همراه خواهید داشت؟ آیا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار خواهد گرفت؟

تمامی این‌ها پرسش‎های مهمی هستند. چرا که شرایط و موقعیت‎های یاد شده تاثیر مستقیمی بر پایداری و دوام و کیفیت چرم دارند، مراقبت های خاص خود را می طلبند و رابطه‎ی مستقیمی با حس رضایتمندی شما از محصول دارند. برای مثال، کیف چرم گران قیمت دوخته شده از چرم شتر ، علیرغم مقاومت بالا و الیاف متراکم‌ تری که دارد، ممکن است در مقابل عوامل طبیعی آسیب ببیند و فریبندگی ظاهری خود را از دست بدهد. از طرف دیگر، با وجود آسیب پذیری چرم در مقابل جذب رطوبت، برخی از انواع چرم فول گرین را با مواد رنگی پرداخت می‎کنند. این چرم‎ها در برابر رطوبت و بارندگی مقاوم بوده و در شرایط آب و هوایی سخت و طوفانی هم کیفیت و شکل نخستین خود را حفظ خواهند کرد. پس کاربرد و محل استفاده و نوع نگه داری از المانهای مهم در انتخاب کالای چرم هستند.

لازم است بدانید، هر چه مقاومت چرمی افزایش یابد و به شکل قوی‎تری پرداخت شود، همان قدر هم از زیبایی آن کاسته می ‎گردد. البته، واضح است که نوع چرم مصرفی خود را باید با توجه به موارد استفاده از آن تعیین و انتخاب نمائید. برای مثال، اگر در نظر دارید که از کالای چرمی خود برای کوهنوردی و گشت و گذار در طبیعت استفاده کنید، فاکتور زیبایی در مرحله‎ی دوم اهمیت قرار می‎گیرد. در این صورت استفاده از چرم نبوک اشتباه است و بهتر است چرمی را انتخاب کنید که کاملاً با مواد رنگی پرداخت شده یا با روغن های خاص پوشش داده شده است.

نکته آخر در این قسمت اینکه پس از خرید هر نوع چرمی لازم است با استفاده از مواد محافظ مخصوص چرم، یا با استفاده از روشهای خانگی، آنگونه که در مقاله مراقبت خانگی و ساده از کالای چرم طبیعی گفتیم، سطح آن را مقاوم‎تر کنید و دائما از آن مراقبت کنید.

اگر می خواهید در مورد نگهداری از انواع چرم اطلاعات بیشتری کسب کنید، خواندن مقاله های چگونه از چرم‌های پرزدار مراقبت کنیم و به خواسته‌های کیف چرم خود اهمیت دهیم را از دست ندهید.

در اینجا، به شما خواندن مقاله استایل چرمی خود را بشناسید را توصیه می کنیم تا قدم آخر تصمیم گیری را ساده تر بردارید.

با یک خرید هوشمندانه، خالق استایل خاص خود باشید!

خرید چرم کار آسانی نیست و در انتخاب آن نمی‎توان تنها به زیبایی ظاهری و مشخصات فیزیکی آن اکتفا کرد. همان طور که می‎دانید، هرگز نباید از روی ظاهر قضاوت کرد. لازم است پیش از خرید یک کالای چرمی جزئیات ذکر شده در شناسنامه‎ی چرم را مطالعه کنید. بهتر است کاملاً حساب شده رفتار کنید و با در نظر گرفتن عوامل گوناگونی همچون قیمت، کیفیت، دوام، استایل خود و طرح و رنگ، در مورد خرید کالای چرم طبیعی تصمیم بگیرید. همانطور که بارها گفته ایم در نگاه اول، یک چرم با کیفیت بسیار گران‎تر از چرم مصنوعی است. اما در دراز مدت، بسیار مقرون به صرفه‎تر است. بهتر است به جای خریداری کردن تعداد زیادی اقلام ارزان قیمت، کالای اصیل و با کیفیت بخرید. یک کالای چرمی با کیفیت ارزش صرف اندکی هزینه‎ی بیش‎تر را دارد. کیف چرم، کفش، مبل، اکسسوری چرم یا یک کت چرمی طبیعی به مرور شخصی سازی شده و با زیبایی و کیفیت طبیعی و ذاتی خود، رضایت شما را جلب می کند.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

در این مقاله سعی داریم در مورد روش های مراقبت از چرم نبوک و جیر صحبت کنیم تا در پایان این مطلب بتوانید شیوه های مراقبت از چرم نبوک و جیر را به خوبی فرا بگیرید.

در مقاله‎های «آشنایی با انواع چرم طبیعی و چرم مصنوعی و راههای شناخت آن ها از یکدیگر» و «آیا انواع چرم نبوک، اشبالت و جیر یکسان‌اند؟» به صورت مختصر توضیح دادیم که پوست بدن حیوانات دارای لایه‎های مختلفی است و پس از به کار گیری روش‎های گوناگون دباغی به صورت چرم طبیعی، چرم فول گرین، چرم تاپ گرین یا جیر و نبوک عرضه می شود. این چرم ها برای دوخت انواع پوشاک، کیف چرم طبیعی از قبیل کیف دستی، کیف پول، کیف اداری ، کیف دوشی و مدل های مختلف اکسسوری چرم به کار می روند

چرم‎ها با توجه به نوع پرداخت نهایی هم طبقه بندی شده و هر یک متناسب با جنس و استایل محصول مورد نظر، استفاده می شوند. چرم پرداخت نشده دارای ظاهری کاملاً طبیعی بوده و انعطاف پذیر و نرم است. این چرم در صورت لزوم، با مواد مخصوصی رنگ می‎شود. این رنگ‎ها در تار و پود چرم نفوذ می کند اما شکل ظاهری چرم محفوظ می‎ماند.

از طرف دیگر، چرم پرداخت شده دارای ظاهری منسجم‎تر بوده و ویژگی‎های طبیعی آن کم‎تر مشهود است. این چرم، بادوام‎تر از چرم پرداخت نشده بوده و با مواد گوناگونی پوشیده می‎شود. چرم پرداخت شده می‎تواند با انوع پاک کننده تمیز شده و واکس بخورد. اما، چرم پرداخت نشده به دلیل تخلخل بالا و منافذ زیادی که دارد از این ویژگی مستثنا است. جیر و نبوک، دو نمونه از معروف‎ترین انواع چرم پرداخت نشده اند که نیازمند رسیدگی و مراقبت های ویژه ای هستند و دوام، ماندگاری و زیبایی دائمی آنها با نحوه انجام این مراقبت ها رابطه مستقیم دارد.

توضیح مختصر دو مورد چرم نبوک و جیر

برای تولید چرم نبوک، سطح چرم تاپ گرین در مراحل پیرایش، سنباده خورده و نرم و مخملین شده  و سپس، با لایه‎ی نازکی از رنگ آنیلینی پوشیده می شود. محصول تولید شده همان چرم نبوک است.

وجود لایه‎ی شفاف رنگ آنیلینی در دوام این چرم موثر بوده و لایه‎ی محافظی را ایجاد می‎کند. به صورت کلی در مورد نگه داری از نبوک، نکته مهم این است که مراقب باشید تا سطح مخملی و نرم آن صاف و خشک نشود.

لایه‎ی ایجاد شده بر روی نبوک آن چنان ظریف است که به هیچ عنوان قابل تشخیص نبوده و تمام ویژگی‎های طبیعی آن محفوظ می‎ماند. همان طور که گفته شد، وظیفه‎ی لایه‎ی ایجاد شده این است که از نبوک مراقبت کند و شکلی یکنواخت‎تر و تمیزتر را ایجاد نماید. نبوک پیش از استفاده در تولید، شاید به نوعی تداعی کننده‎ سبکی سنتی و روستایی بوده و دارای زیبایی خاص و منحصر به فرد است.

جیر و نبوک اما دارای تفاوت‎های اندکی هستند. برای تولید جیر، لایه‎ای از چرم استفاده می شود که به بافت‎های گوشتی داخلی نزدیک‎تر باشد. لایه‎ی به کار رفته در ساخت جیر به خوبی تمیز شده و سنباده می‎خورد. حاصل این روند، ماده‎ای است که از نبوک هم لطیف‎تر بوده و دارای انعطاف پذیری فوق العاده و رنگ‎هایی با دوام است. ساختار جیر به گونه‎ای است که غالباً از آن در مکان‎های خشک و سرپوشیده استفاده می‎کنند. از آن جا که جیر دارای بافت بسیار ظریفی است، نمی‎تواند به اندازه‎ی نبوک در مقابل سرما از شما محافظت نماید. به علاوه، با توجه به ویژگی‎ها و منافذ بسیار زیاد موجود در جیر، این ماده دارای خاصیت جذب بالایی بوده و بسیار لکه پذیر است.

چند نکته عمومی در مراقبت از نبوک و جیر

می توان گفت که جیر و نبوک دارای تفاوت‎ های عمده‎ ای نیستند. در مورد نبوک به صورت کلی لازم است توجه داشته باشید که سطح مخملی آن فشرده، صاف و خشک نشود. اما سطح جیر کمی نرم‎تر بوده و پرزهای آن بلندتر هستند. این پرزهای بلند، ممکن است که در جهات مختلف حالت گرفته و به همان شکل باقی بمانند. این مشکل را می‎توان با برس زدن در جهت درست به کمک یک برس نرم برطرف نمود. دقت داشته باشید اگر پرزهای جیر در جهت نادرستی برس بخورند، ظاهر و حالتی زبر و ناخوشایند خواهد یافت. به همین دلیل هم بهتر است به جهت صحیح قرار گیری پرزها دقت نموده و در همان راستا برس بزنید. در این صورت، بافت نرم و لطیف جیر به همان حالت نخستین خود باز می‎گردد.

چند دقیقه تا یادگیری روش های مراقبت از چرم نبوک و جیر

برای تمیز کردن جیر و نبوک، ابتدا لازم است که سطح آن را با کمک قطعه‎ای پارچه‎ی تمیز، پاک کنید. پیشنهاد می‎کنیم که پارچه‎ی خود را اندکی مرطوب کنید تا گرد و خاک و آلودگی‎ها به خوبی از سطح آن زدوده شوند. اگر سطح جیر و یا نبوک شما لکه ای با ذات خیس داشته باشد، بهتر است مقداری جوش شیرین یا آرد ذرت را روی محل لک پاشیده و چند ساعت منتظر بمانید. اگر پس از گذشت چند ساعت، ماده‎ی پودری پاشیده شده بر سطح جیر یا نبوک، تغییر رنگ داده و زرد شد، معلوم می‎شود که مقداری از آلودگی را به خود جذب کرده است. حال، زمان آن است که با کمک یک برس نرم، بقایای جوش شیرین و آرد ذرت را تمیز کنید. این روند را تا جایی ادامه دهید که لکه‎ی ایجاد شده کاملاً ناپدید گردد. در صورت حاصل نشدن نتیجه‎ی مطلوب، بهتر است از مواد پاک کننده‎ی مخصوص جیر و نبوک موجود در بازار استفاده نموده یا در صورت لزوم به فردی متخصص مراجعه کنید.

چند دقیقه تا یادگیری روش های مراقبت از چرم نبوک و جیر

ایجاد پوشش محافظ یعنی نگهداری اساسی:

جیر و نبوک در مقایسه با دیگر انواع چرم از محافظت کم‎تری برخوردار هستند. به همین دلیل، بهتر است که برای مراقبت از آن‎ها از مواد محافظت کننده بهره بگیریم. همان طور که پیش‎تر ذکر شد، برای انجام این کار می‎توانید مواد پاک کننده‎ی تخصصی جیر و نبوک را تهیه نموده و از آن‎ها استفاده کنید. این مواد در برخی موارد، از ساختار روغنی بسیار غنی تشکیل شده‎اند و می‎توانند با حفظ بافت نرم و لطیف جیر و نبوک به داخل منافذ آن نفوذ کرده و لایه‎ی محافظی را ایجاد نمایند. مواد مذکور، اغلب به صورت اسپری در دسترس هستند. بعضی از اسپری‎های مخصوص جیر و نبوک دارای مواد و ترکیبات سیلیکونی بوده و جیر یا نبوک را ضد آب می‎کنند. برای حصول نتیجه‎ی بهتر، لازم است ابتدا این مواد را بر روی سطوح داخلی جیر یا نبوک امتحان کرده و سپس بر سطح آن استفاده نمائید. اسپری‎های حاوی مواد سیلیکونی غالباً تنها مختص جیر و نبوک بوده و بر روی دیگر انواع چرم تاثیر معکوس خواهند داشت. بنابراین، بهتر است در این مورد از توصیه‎های کارشناسی تولید کننده محصول و یا دفترچه و تگ محصول استفاده کنید.

علاوه بر این‎ها، لازم است جیر یا نبوک را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و در زمانی که از آنها استفاده نمی کنید، در مکانی خشک و خنک نگه داری کنید. از آن جا که الیاف تشکیل دهنده‎ی جیر و نبوک دارای استحکام و در هم تنیدگی کم‎تری هستند، لایه‎ی رنگی به طور کامل به الیاف نمی‎چسبد. بنابراین، در مقایسه با باقی انواع چرم، رنگ آن‎ها ساده‎تر سائیده می‎گردد. در صورت بروز چنین اتفاقی، کافی است آن را به دست یک صنعت‎گر متخصص بسپارید تا دوباره لایه‎ی رنگی را ترمیم نماید. لازم است بدانید که جیر و نبوک در هنگام مصرف و یا در صورت عدم استفاده، ذرات غبار و آلودگی هوا را به خود جذب می‎کنند. بنابراین، بهتر است آن‎ها را داخل پوششی پارچه ‎ای قرار داده و نگه داری نمائید تا از این آلودگی‎ها در امان بمانند.

و کلام آخر

از آن جا که جیر و نبوک نیازی به واکس خوردن ندارند، در مقایسه با سایر چرم ها رسیدگی به آن‎ها ساده‎تر است. در صورتی که از جیر و نبوک به خوبی استفاده کنید و مراقبت‎های لازم را انجام دهید، می‎توانید از زیبایی همیشگی و شیک بودن بی‎نظیر آن بهره‎ مند گردید

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

از میان مدل های مختلف انواع کیف چرم مثل کیف دوشی، کیف پول و یا کیف اداری (که البته هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب هستند) کیف های پول و مدارکی که در هنگام سفر از آن استفاده می کنید، برای نگه داری تخصصی از مدارک مورد نیاز سفر طراحی شده اند. به همین خاطر اصطلاحا با آنها کیف پول مسافرتی یا کیف پول پاسپورتی می گویند.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

شنیده اید که می‌گویند بعضی چیزها هیچ وقت از مد نمی‌افتند؟ این موضوع وقتی خیلی مهم است که در نظر بگیرید در دنیای امروز و با توجه به تغییرات مداوم دنیای مد، مشکل است که بتوانید همیشه به روز باشید! یکی از همیشگی‌ترین استایل‌ها، استایل کلاسیک و تک رنگ است. با در نظر گرفتن این موضوع، کت چرمی یکی از لباس‎هایی است که بین خانم‎ها و آقایان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. در حال حاضر، چرم طبیعی دوباره محبوبیت زیاد خود را در بین مردم بازیافته و داشتن یک کت چرمی به یکی از المان‌های دنیای مد کنونی تبدیل شده است. در این جا به بررسی دلایل محبوبیت این پوشاک زیبا می‎پردازیم.

کت چرم کلاسیک یا امروزی؟ لباسی که هرگز از مد نمی افتد!

یک مد کلاسیک!

واقعیت این است که استفاده از کت چرمی همواره و به مدت ده‎ها سال است که مورد توجه همگان بوده است. اگر از سال ۱۹۵۰ تا کنون به پوشش سلبریتی‌ها، سینماگران و هنرپیشه‎گان توجه کنید، خواهید دید که پوشیدن کت چرم همواره مورد توجه آن‎ها بوده است. این موضوع تا امروز تغییر نکرده است. کت چرم بی‎نظیر و باکیفیت یک انتخاب همیشگی است. اگر چه، سبک و سیاق کت‎های چرمی در گذر زمان تغییرات چشمگیری داشته است، اما طراحی این پوشاک محبوب همچنان مطابق با سنت‎ها است.

طرح کت های چرمی امروزی از تلفیق طرح های سنتی و آوانگارد نشات گرفته است. اگر به نام های تجاری پیشرو در این عرصه و طرح های آن ها توجه کنید، خواهید دید که طرح های پر زرق و برق امروزی را با اندکی خصوصیات ویژه ترکیب کرده و پوشاک منحصر به فردی را تدارک دیده‎اند.

تلاش بر این بوده تا کت های چرمی امروزی، علاوه بر پایبندی به سنت و مدل های شناخته شده با رنگ های متالیک و دکمه های فلزی تزئین شده و ظاهری مدرن تر پیدا کنند. طرح های کنونی، هم از نظر کارشناسان مد و هم از دیدگاه مردم عادی مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته اند. پوشیدن چنین کت های چرمی نمایان گر کاراکتر و شخصیت منحصر به فرد شما خواهد بود!

طرح‎ها و مدل‎های جدید کت چرم:

هیچ یک از مدل های جدید کت های چرم امروزی، الزاماٌ به جنسیت خاصی تعلق ندارند. در صورتی که برای خرید یکی از این کت های چرم زیبا به یکی از فروشگاه های عرضه کننده ی محصولات چرمی مراجعه کنید، خواهید دید که طرح‎های جدید کت های چرمی وابسته به جنس خاصی نبوده و فارغ از زن یا مرد بودن، می توانید هر کدام را که می خواهید، انتخاب کنید. اگر به پوشش افراد مشهور و محبوب در سر تا سر جهان توجه کنید، متوجه می‎شوید که پوشیدن کت چرمی بین خانم ها و آقایان به یک اندازه رواج دارد. این را هم در نظر بگیرید که کت چرمی با انواع کیف چرم و کمربند چرم به راحتی ست می شود و هارمونی فوق العاده ای ایجاد می کند.

یکی از بهترین ویژگی های یک کت چرمی این است که بسیار بادوام بوده و علاوه بر این هیچوقت از مد نمی‎افتد. این موضوعی است که در مورد تمام انواع لباس ها صدق نمی‎کند. چرم طبیعیماده‎ای استثنایی است که در صورت رسیدگی و استفاده‎ی مناسب می‎تواند به مدت ده ها سال عمر کند. این ویژگی، خصوصاً در مورد چرم های با کیفیتی که از طریق فروشگاه‎های معتبر عرضه می‎شوند، صادق است. با این که در نگاه اول، قیمت یک کت چرمی بسیار گزاف است، اما خریدن آن در واقع نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود. زیرا همان طور که گفته شد، یک کت چرمی می تواند عمری طولانی داشته و سال ها مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به ظاهر کلاسیک کت های چرمی، اطمینان داشته باشید که سال ها پس از این هم با ظاهری برازنده به شما خدمت خواهند کرد. همان طور که قبلاً هم گفته شد، یک کت چرمی هرگز از مد نمی افتد. با این که برخی از مدل های امروزی با طرح های پیشین آن اندک تفاوت هایی دارد، اما کت های چرمی قدیمی همین امروز هم قابل استفاده بوده و بسیار شیک به نظر می رسند.

گاهی اوقات، یک کت چرمی از نظر بصری تداعی کننده‎ی حسی مردانه و قدرتمند است. برخی از افراد، ترکیب کت چرمی و انجام مشاغل سخت و پر خطر را با هم در ارتباط می‎دانند. چرا که پوشاک چرمی به دلیل دوام و استحکام بالای خود، می‎تواند در مقابل خطرات گوناگون از بدن ما هم مراقبت کند.

البته همین موضوع در مورد خانم‎ها هم کاربرد دارد. تصاویر خیره کننده‎ی ستارگان زن با پوشش چرمی نشان می‎دهد که بانوان به خوبی می‎دانند چگونه باید یک کت چرمی را به شکلی زیبا مورد استفاده قرار دهند. خلاصه بهتر است بگوئیم که کت چرمی یکی از ملزومات دوست داشتنی کمد لباس هر مرد و زنی است.

همان طور که می‎بینید، دلایل قانع کننده‎ی زیادی وجود دارند که ما را برای خرید یک کت چرمیباکیفیت ترغیب می‎کنند. حتی با پوشیدن یک کت چرمی قدیمی و متعلق به سال‎ها پیش هم می‎توانید مطمئن باشید که ظاهری برازنده و مطابق مد روز دارید. وقتی صحبت از پیروی از مد و شیک پوشی به میان می‎آید، نمی‎توان از داشتن یک کت چرمی صرف نظر کرد!

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

وقتی صحبت از محصولات چرم طبیعی به میان بیاید، ذهن ها بیشتر به سمت انواع کیف چرم، ازکیف اداری و کیف پول و مدارک، تا کیف دوشی و پوشیدنی های چرم و اکسسوری چرم منعطف می شود، که البته بی دلیل هم نیست.چرا که بیشتر تولیدات صنعت چرم طبیعی، برای دوخت انواع پوشیدنی و کیف استفاده می شود. اما استفاده از چرم طبیعی در تولید مبلمان چرم طبیعی نیز متداول است و این محصولاتِ بسیار نفیس و کلاسیک و البته گرانقیمت، طرفداران خاص خودش را دارد.

در پاراگراف های بعدی، به بررسی نکاتی در مورد روش نگه داری و مراقبت از مبلمان چرمی یا روکش چرمی اتومبیل شما خواهیم پرداخت. با مطالعه‎ی این مطلب خواهید توانست مبلمان ارزشمند و روکش گرانقیمت اتومبیل خود را زیباتر و سالم‎تر نگه داشته و برای مدت بیشتری از آنها لذت ببرید.

پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که مراقبت از مبلمان چرمی باید به صورت مستمر و پیوسته مورد توجه قرار گیرد. مبلمان چرمی، هم به دلیل زیبایی و ماندگاری بالا، هم به خاطر این که در مقایسه با وسایل چوبی به سادگی تمیز می‎شوند از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. یکی از مزایای استفاده از مبلمان چرمی این است که به ندرت نیاز پیدا می‎کنید آن‎ها را به صورت تخصصی تمیز نمائید. و این یعنی می‎توانید این کار را شخصاً، به سادگی و با سرعت هر چه تمام‎تر انجام دهید. اگر شما هم در منزل یا محل کار خود از مبلمان چرمی استفاده می‎کنید و یا اگر در نظر دارید که مبلمان زیبایی خریداری کنید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. از جارو برقی برای پاک کردن آلودگی های درشت تر استفاده کنید.

در این مرحله به یک دستگاه جارو برقی و یک ماده‎ی پاک کننده‎ی مخصوص چرم نیازمندید. ابتدا لازم است مبل چرمی را با جارو برقی یا به وسیله‎ی جاروی شارژی تمیز کنید. توصیه می‎کنیم ماهی یک بار این کار را انجام دهید. پس از آن می‎توانید از مواد پاک کننده‎ی مخصوص چرم استفاده نمائید. انواع گوناگونی از این مواد در بازار وجود دارند. لازم است کار تمیز کردن چرم با مواد پاک کننده را با ملایمت هر چه تمام‎تر و با استفاده از یک تکه پارچه نرم انجام دهید تا چرم صدمه نبیند.

 1. استفاده از واکس و روغن های مخصوص ضروری‌ست

واکس زدن و تمیز کردن مبلمان چرم، همانند مشابه کالاهای چرم طبیعی بسیار مهم است. درست همان طور که پوست بدن خود را به طور مستمر و مداوم تمیز کرده و به آن رسیدگی می‎کنید، لازم است با چرم هم همین رفتار را داشته باشید. هر چقدر بیش‎تر به یک کالای چرمی توجه کنید و آن را تمیز و براق نگه دارید، عمر مفید و زیبایی طولانی تری خواهد داشت. توصیه می کنیم حداقل هر ۶ ماه یکبار این کار را انجام دهید.

 1. استفاده از دستمال مرطوب ساده ترین روش تمیز کردن مبلمان چرم است

با توجه به بهای بالا و زیبایی و وقار خاصی که یک مبلمان چرمی دارد، تمیز کردن مداوم آن ضروری است. برای این کار به سادگی می‎توانید هر چند روز یک بار و با استفاده از یک دستمال مرطوب، گرد و غبار و آلودگی‎ها را از روی مبلمان پاک کنید تا ظاهر آلوده ای نداشته باشد. اما توجه داشته باشید که این کار به هیچ وجه انجام سایر روشهای مراقبت را نفی نمی کند.

 

 1. جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید:

نکته بسیار مهم در نگهداری این است که چرم در صورت قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید به سرعت خشک شده و به مرور زمان ترک می خورد و ترک‎ها به سادگی پاره می‎شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید آن را از تابش مستقیم نور خورشید در امان نگه دارید. لازم است بدانید هر نوع حرارت و دمای بالا و مستقیم نیز همین تاثیر را بر روی چرم دارد. به همین دلیل، لازم است دقت کنید که مبلمان چرمی خود را از مجاورت با شومینه و بخاری یا هر منبع گرمازای دیگری دور نگه دارید.

و چند نکته تکمیلی

همان طور که قبلاً هم ذکر شد، بهتر است هر چند روز یک بار، مبلمان چرمی خود را با کمک جارو برقی تمیز کنید تا باقی مانده‎ی مواد مختلف از سطح و داخل درزهای آن زدوده شوند. اگر مبل شما دارای کوسن باشد، بهتر است در هنگام استفاده از جارو برقی آن‎ها را از مبل خود جدا کرده و پس از اتمام کار، دوباره در جای نخست قرار دهید. اگر از حیوانات خانگی نگه داری می‎کنید، بهتر است جلوی بالا رفتن آن‎ها از مبل را بگیرید. زیرا حیوانات خانگی با ناخن یا دندان و یا با مالیدن خود به سطح مبل به آن صدمه می‎زنند.

توجه داشته باشید که رعایت تمام نکات ذکر شده ضروری است. واکس یا اسپری مخصوص چرم را می‎توانید از نزدیک‎ترین فروشگاه‎های لوازم چرمی خریداری نمائید. دقت کنید که عدم رسیدگی به محصولات چرمی موجب خشک شدن، ترک خوردن و پاره شدن آن می‎شود. بنابراین، بهتر است توصیه‎های ما را جدی بگیرید و مبلمان چرمی خود را پیوسته تمیز، براق و خوشبو نگه دارید.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰


آیا محصولات مراقبت از چرم واقعا سطح رنگ را نفوذ می کنند؟ بر خلاف پوست های مصنوعی، پوست های رنگی خودرو دارای تنفس بیشتری هستند. این به محصولات مراقبت می بخشد تا به چرم غرق شود. محصولات مراقبت از پوست به چهره آسیب دیده و یا پیرتر نفوذ می کنند. در حقیقت، بزرگتر بهتر است. چرم جدید و یا به خوبی حفظ شده نیاز به مراقبت برای بهبود وضعیت آن نیست. با این حال، به حفاظت سطح مانند یک ارائه شده توسط COLOURLOCK چرم شیلد نیاز دارد. اگر خودرو بیش از 3 سال باشد، برای محافظت مطلوب می توان از Protector چرمی COLOURLOCK یا ترکیبی از Protector & Shield استفاده کرد.

کدام محصول باید ابتدا اعمال شود؟ همیشه ابتدا تمیز کنید اگر پوست محافظ در ترکیب با محافظ پوست استفاده شود، روش زیر بهترین است: ابتدا پوست محافظ را اعمال کنید. یک محافظ را در یک پارچه نرم بخرید و به آرامی اجرا کنید. شما نیازی به له کردن چرم ندارید. با اضافه کردن پارچه به آب، می توان محصول قابل مشاهده را از بین برد. چند روز قبل از استفاده از Shield چرم صبر کنید. به این ترتیب، شما اجازه می دهید چرم برای جذب روغن در محافظ که آن را نرم و نرم است. یک هفته مطلوب است زیرا محصولات نیاز به زمان برای نفوذ از طریق لایه بالای جوهر دارند. سپر مانع از پوشیدن، شلاق و انتقال رنگ می شود و بنابراین باید فقط در مناطقی که تماس دارد استفاده شود. این شامل چرخ های فرمان، دستگیره های درب و دستگیره های دنده چرمی می شود. پشت صندلی های جلو و قطعات ترمز در ناحیه های بدون محرک را می توان کنار گذاشت. یک پارچه چرمی را در یک پارچه بردارید و از کارهای درازا و جوش استفاده کنید. سپس اجازه دهید آن را خشک بدون نیاز به پرداخت. اگر نمیتوانید زمان زیادی را صرف خشک کردن کنید، باید سفارش را معکوس کنید. ابتدا سپر را با خشک کن مو خشک کنید. سپس محافظ را اعمال کنید و له نمی کنید. Protector در نهایت از طریق Shield چرم نفوذ خواهد کرد. اگر پوست محافظ به طور مستقیم بر روی چرم محافظ اعمال شود، آن را بر روی سطح به آرامی روغن نخواهید ماند زیرا محافظ طول می کشد تا زمان نفوذ به چرم. اگر Protector چرم در ترکیب با موم پوسته پوست Elephant چرم استفاده شود، ابتدا Protector را به عنوان یک محصول نازک تر و پوست چرب را تغذیه می کند. پس از این، سطح را می توان با استفاده از چرم Preserver محافظت کرد.

چقدر باید بین مراحل صبر کنید؟ اجازه دهید پوست بعد از تمیز کردن خشک شود. شما می توانید فرآیند خشک کردن را با استفاده از سشوار یا اسلحه گرم، سریعتر کنید. اطمینان حاصل کنید که هوا خیلی گرم نیست هنگام استفاده از ترکیبی از محصولات، همیشه اولین محصول را قبل از استفاده از یک محصول کاملا خشک کنید.

چقدر طول می کشد تا منتظر بمانید تا بتوانید دوباره در ماشین بنشینید؟ محصولات مراقبت از پوست همیشه باید به اندازه کافی و به طور منظم مورد استفاده قرار گیرد. پس از استفاده از نور، محصولات مراقبت سریع و سریع به سرعت جذب می شوند. هنگامی که این کار انجام می شود، می توانید دوباره سطوح را تحت فشار قرار دهید. در دمای دلپذیر، باید کمتر از 15 دقیقه طول بکشد. در روزهای سرد، شما باید کمی طولانی تر صبر کنید، زیرا خشک کردن چرم طول می کشد.

دمای کار چیست؟ بله توصیه می شود برای تمیز کردن و نگهداری چرم تنها در روزهای گرم یا در گاراژ گرم نگهداری شود. بیایید با آن روبرو شویم ... تمیز کردن در یک روز سرد سرگرم کننده نیست، اما مهمتر از آن اینکه توصیه نمی شود چرم را در هوای بسیار سرد خشک کنید. همچنین، کار کردن در یک روز سرد، به این معنی است که درهای ماشین به مدت طولانی پس از تمیز کردن بسته می شوند. این به این معنی است که ریسک باقی مانده در داخل ماشین باقی می ماند که در بلند مدت می تواند شکل گیری قالب را تشویق کند. با این حال، تحت هیچ شرایطی در نور خورشید نباید انجام شود. چرم کم چرب می تواند بلافاصله توسط نور مستقیم خورشید آسیب دیده شود.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

کیف پول ]vl

تمیز کردن و نگهداری کمربندهای چرمی

کمربند معمولا از گاو ضخیم و با دوام ساخته شده و به ندرت تمیز یا نگهداری می شوند. اما ممکن است کمربندهای کثیف و ارزشمند با درمان محافظهکارانه طولانی تر بمانند.


خاک پوست چرمی رنگدانه (یک تست تصفیه آب - پاک شده در قطره آب را به پوست چسبیده نمی شود) می تواند به راحتی با Cleaner Cleaner چرم COLOURLOCK تمیز شود. در صورت لکه های غیر قابل حذف، لطفا با ما تماس بگیرید و عکس هایی از مشکل را برای ما ارسال کنید.کیف پول


برای حفظ چربی با ارزش، توصیه می کنیم مراقبت های مراقبتی با COLOURLOCK Elephant Leather Preserver باشد. ابتدا COLOURLOCK Elephant Leather Preserver را در یک پارچه نرم تمیز کنید و سپس کم چرب را کم کنید.


ما محصولات توصیه شده را در مجموعه ای از 30 میلی لیتر Cleaner چربی COLOURLOCK و 15 میلی لیتر COLOURLOCK Elephant Leather Preserver ارائه می دهیم که برای کمربند کافی است.


گاهی اوقات کمربندهای چرمی به علت رنگ نامنظم در چرم باعث تغییر رنگ می شوند. چنین چرمی باید چند بار با LEDER FEIN Leather Fixative پاک شود. پوست چرمی COLOURLOCK چندین بار از پوست صاف چرم محافظت کنید. برای خشک کردن هر برنامه از یک سشوار استفاده کنید. اما کمربندهای برجسته به این ترتیب قابل بازیابی نیستند. این باید ادعا شود.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰


کاپشن های چرمی کت و شلوار ساخته شده از الیاف مبتنی بر پروتئین کلاژن بافته شده از پوست حیوانی است. پوست خام تبدیل شده است. پس از انحلال بیولوژیک، پوست از طریق فرایند برنزه قرار می گیرد و در نهایت می توان چرم نامید. هنگامی که چرم دمیده می شود، آن را چربی زده می شود که فرآیند چربی اشباع، چربی و روغن های خاصی است که روغن چرم را به صورت داخلی چرب می کند تا چرم بتواند حفظ شود و در آینده نزدیک کرک نباشد. برای تمیز کردن چرم طبیعی در ادمونتون چک کردن وب سایت ما، و یا برای تمیز کردن چرم در Mississauga و G.T.A روی آن لینک کلیک کنید.

دو روش برای رنگ کردن چرم وجود دارد یکی روش است که آن را رنگ کرده و راه دیگری برای رنگ آمیزی آن است. هر دو روش بسته به سازنده مناسب است. چرم را می توان با اشباع رنگ کرد که در آن رنگ به داخل چرم پر می شود و یا می تواند به سادگی رنگ بر روی سطح آن باشد. رنگ آمیزی عمیق رنگ را بسیار طولانی تر حفظ می کند.


فرآیند شناخته شده به عنوان "پانسمان" فرآیندی است که به وسیله آن چرم یک پوشش رسمی به نام ماتریکس آلی ارائه می شود و معمولا لاتکس یا موم است.


چهار گروه از تمیزکننده های شیمیایی برای محصولات چرمی وجود دارد: لیکورهای چربی جایگزین، سس های سطحی، ضد آب و پاک کننده ها.


تمیز کننده ها باید بتوانند مواد ناخواسته را بدون آسیب رساندن یا برداشتن سطح چرم، حذف کنند. تمیزکننده ها به این وضعیت دست می یابند و باعث می شود که تمیزکننده به صورت شیمیایی با خاک یا خاکهایی که چرم اشباع شده است و هنگامی که مواد پاک کننده بیشتر از مواد ناخواسته شسته شده با مواد تمیز کننده شسته شوند، به این وضعیت برسند. بهترین راه برای پاک کردن آلودگی این است که از یک پارچه یا بهترین اسفنج استفاده کنید. تمیز کننده ها باید به طور کامل برداشته شوند، زیرا وقتی که تبخیر می شود، باقی مانده جامد می شود که می تواند چرم را رنگ کند. پاک کردن غبار تمیزکننده با پارچه یا اسفنج بهتر است و زمانی که دیگر قابل مشاهده نیست، بقیه می توانند بدون آسیب بیشتر تبخیر شوند. برای اطمینان از اینکه تمام مواد تمیزکننده خاموش است، می توانید مقیاس چرمی را در آب اشباع کنید زیرا آب هیچ اثر مضر روی چرم ندارد. بسیار مهم است قبل از تبخیر آن را انجام دهید.


اگر چرمی که در حال تمیز کردن دارید، یک کت پانسمان روی آن داشته باشید، تمیز کردن آن آسان تر می شود، زیرا این بدان معنی است که آسیب داخلی به چرم وجود ندارد و می تواند به راحتی با یک سایش دیگر تمیز شود. به این ترتیب شما می توانید یک مقاله را در یک تمرین تمیز کنید، موم کنید و له کنید.

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

 سنگ عقیق سنگی زیاد پربرکت و سرشار از خاصیت می باشد که در احادیث متعددی بر اهمیت آن تاکید شده می باشد . در پیشین اکثری از ائمه معصومین و پیامبران از این سنگ به عنوان نگین انگشتر استفاده نموده و بر خواص و اهمیت آن در گشایش روزی و دفع بلایا تاکید می نمودند .در این مطلب شما انواع گردن بند عقیق را مشاهده می کنید . 

انواع 

عقیق: عقیق یمنی، عقیق سلیمانی، عقیق شجری، عقیق قرمز ، عقیق سبز ، عقیق سیاه، عقیق خزه ای، عقیق شرف الشمس و … . . 


شایسته ترین 

مدال عقیق از حیث کیفیت سنگ گردن بند 

عقیق 

بهترین 

عقیق از لحاظ رنگ : سرخ و زرد و سفید 

شایسته ترین 

عقیق از لحاظ کیفیت سنگ، عقیق یمنی است 

عقیق 

یمنی(یمانی): رنگ: 

سفید تا خاکستری، آبی روشن، نارنجی رنگ تا سرخ، سیاه 

معادن عقیق یمنی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین معادن عقیق در عالم محسوب می شود . 


کیفیت سنگ های عقیقی که از معادن یمن استخراج می شوند، در مقایسه با دیگر معادن به مراتب بیشتر می‌باشد . 


عقیق های یمنی معمولا عقیق هایی خوش رنگ، یکپارچه و کمیاب بوده و عموم علاقه مندان به سنگ های قیمتی از دربین گونه های سنگ عقیق، معمولا سنگ عقیق یمنی را انتخاب می کنند . 


هر چندین که عقیق شجری و عقیق خراسانی نیز در این در میان مقام مختص خودش را دارا‌هستند . 

عقیق یمنی را با عناوینی همچون یمن، یمانی و … نیز می شناسند . 


معادن 

سنگ عقیق: سنگ عقیق در کشورهایی همچون یمن، هندوستان، ایران و چین در رنگ های مختلف از گزاره قرمز، زرد و سپید یافت می شود . 


نگهداری 

عقیق: جهت تخلیه و پاک سازی عقیق از امواج منفی می توانید آن را در هفته یک بار در آب جاری بشویید . و جهت شارژ مجدد سنگ را در معرض نور خورشید قرار دهید . 


آیا 

به گردن انداختن سنگ عقیق، به عبارتی خواص و اجر انگشتر عقیق را دارد؟ گردن آویز 

عقیق 

ثواب‌ها و اثراتی که درباره سنگ عقیق در عمده احادیث ابلاغ شده، مربوط به دست کردن انگشتر عقیق است؛ چون با عبارت‌هایی؛ مانند «تَخَتَّمُوا بِالْعَقِیق»، «مَنْ تَخَتَّمَ بِالْعَقِیق» و «مَنِ اتَّخَذَ خَاتَماً فَصُّهُ عَقِیق» نقل شده‌اند . 


البته در دسته‌ای دیگر از احادیث تنها به ذکر لفظ «العَقیق» اکتفا شده است؛ یعنی به‌ رخ مطلق نقل شده‌اند، از این مدل از روایات می‌توان به کار گیری کرد؛ یار داشتن عقیق، مطلوب و دارای ثواب مخصوص به خویش است؛ نظیر روایاتی که یاور داشتن عقیق در مهاجرت را موجب ایمنی می دانند که عمومیّت داشته و دربرگیرنده انگشتر عقیق و یا این که عقیق به کار برده شده در گردن آویز نیز می گردد . 


خواص 

سری عقیق: از 

بین چیره ترس، ایجاد خوش شانسی، برکت در رزق روزی، اعتماد به نفس، آرامش، تعادل، شعف و سلامتی، شجاعت، چشم زخم، محافظت در برابر حوادث

 • charmsara charmsara
 • ۰
 • ۰

تعریف چرم به زبان ساده و چند نکته ساده از مراحل تولید چرم

در مقاله های قبل در مورد مراحل تولید چرم مطالبی بیان شد در این مقاله سعی داریم تعریف چرم به زبان ساده داشته باشیم چند نکته ساده از مراحل تولید چرم و روشهای دباغی چرم را بیان نماییم.با ما همراه باشید...

[caption id="attachment_3376" align="alignnone" width="800"]تعریف چرم به زبان ساده و چند نکته ساده از مراحل تولید چرم تعریف چرم به زبان ساده و چند نکته ساده از مراحل تولید چرم[/caption]

چرم چیست؟

چرم محصولی است که از فرآیند دباغی پوست خام حیوانات به دست می‌آید. این فرآیند به پوست دوام و انعطاف بیش‌تری می‌بخشد. برای تولید چرم معمولاً از پوست گاو استفاده می‌شود. اما در برخی موارد، پوست حیواناتی همچون بز، بوفالو و حتی شتر نیز دباغی شده و به چرم تبدیل می‌گردند.

دباغی:

دباغی فرآیندی شیمیایی است که طی آن لایه‌ی پروتئینی متشکل ازگوشت و چربی و مواد فاسد شدنی پنهان در زیر پوست دچار تغییراتی اساسی شده و از بین می‌روند. با از بین رفتن لایه‌ی پروتئینی، پوست خامی به دست می‌آید که هنوز آماده‌ی تبدیل شدن به چرم نیست. پوست خام در ابتدای فرآیند دباغی، نمک زدایی شده و پیش از آن که به مدت ۶ تا ۴۸ ساعت در آب غوطه‌ور شود، تمام موهای آن زدوده می‌گردد.

 

ساخت چرم

لازم است بدانید که تمام بخش‌های پوست حیوانات را نمی‌توان دباغی کرد و به چرم تبدیل نمود. بنابراین، چرم ساخته شده از قسمت‌های مختلف بدن جانوران دارای ویژگی‌های متفاوتی است. به عنوان مثال، چرمی که از پوست بخش‌های زیرین حیوانات به دست می‌آید با چرم حاصل از پوست ناحیه‌ی شکم و شانه‌ی حیوان متفاوت است.

برای به دست آوردن چرم‌هایی با ضخامت‌های گوناگون می‌توان قبل یا پس از دباغی، پوست خام را به لایه‌های مختلفی تقسیم نمود. سایر فرآیندهای تولید نیز تا حدود زیادی بر کیفیت چرم تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از افراد عاشق چرم بوده و همیشه به دنبال کالاهای ساخته شده از چرم واقعی هستند. با این وجود، اگر از آن‌ها بپرسید که چرم چیست، تنها پاسخ خواهند داد، محصولی است که از پوست حیوانات به دست می‌آید. البته این تعریف درست است اما بسیار ساده است. به عنوان مثال اغلب علاقمندان به چرم اصل نمی‌داننند که ضخامت چرم برای هر مساحتی، نباید بیش از ۰٫۱۵ میلی متر باشد.

انواع چرم بر اساس نوع دباغی

[caption id="attachment_3377" align="alignnone" width="800"]تعریف چرم به زبان ساده و چند نکته ساده از مراحل تولید چرم تعریف چرم به زبان ساده و چند نکته ساده از مراحل تولید چرم[/caption]

انواع چرم براساس فرآیند تولید آن متفاوت بوده و می‌توان از آن جمله به موارد زیر اشاره کرد:

 • چرم دباغی شده با مواد روغنی: این چرم، سبک و قابل شستشو بوده و با استفاده از امولسیون مواد روغنی که اغلب از عصاره‌ی به دست آمده از مغز حیوانات به دست می‌آیند، تولید می‌شود.

 

 • چرم دباغی شده با مواد گیاهی: این چرم بسیار انعطاف پذیر و ظریف بوده و نیاز به رسیدگی زیادی دارد. این نوع چرم در صورت خیس شدن ممکن است سخت و شکننده شده یا به اصطلاح آب برود. برای تولید این چرم از عصاره‌ی سبزیجات، میوه‌ها، پوست درختان، ریشه‌ها و سایر عصاره‌های گیاهی استفاده می‌گردد.

 

 

 

 • چرم گوسفندی: این نوع چرم دارای ویژگی جذب بالای آب بوده و با استفاده از موادی روغنی ساخته می‌شود که اکسید شده و آلدئیدها را تولید می‌کنند.

 

 • چرم دباغی شده با محلول کروم: در صورت تماس با آب، بافت و شکل این نوع چرم می‌تواند دچار تغییراتی اساسی شود. در فرآیند تولید این چرم از سولفات کروم و سایر نمک‌های کرومیوم استفاده می‌شود.

 

 

 • چرم دباغی نشده: این چرم محصول نهایی پوست حیوانات است و برای تولید آن با استفاده از ساده‌ترین روش‌ها پوست را تمیز می‌کنند تا لایه‌ای نازک حاصل گردد، سپس آن را برای مدتی می‌خیسانند. پس از آن چرم را پهن می‌کنند تا خشک شود. این چرم معمولاً خشک و شکننده بوده و به عنوان چرم اصل شناخته نمی‌شود.

دیگر انواع چرم عبارتند از: چرم دباغی شده با زاج سفید، چرم دباغی شده با گل سرخ، چرم دباغی شده با آلدئید و چرم دباغی شده با فرمالدئید.

 

امروزه، چرم به شکل قابل توجهی در دنیای مد و دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرم در ساخت انواع گوناگون لوازم جانبی از جمله مبلمان و لوازم منزل و روکش صندلی اتومبیل به کار می‌رود. همچنین، این ماده‌ی زیبا با طرح و رنگی متنوع به صورت گسترده‌ای در تولید کیف چرم و کفش به کار گرفته می‌شود. کمربند چرم ، بند ساعت و بسیاری از اکسسوری چرم دیگر از جمله محصولاتی هستند که بین عموم مردم از محبوبیت بسیار زیادی برخوردارند.

 • charmsara charmsara